Właściwości oraz zastosowania młodego jęczmienia

Młody jęczmień obecnie staje się coraz bardziej popularny

Najważniejsze właściwości

Młody jęczmień obecnie staje się coraz bardziej popularny. Wydawać by się mógł, że właściwości tejże rośliny odkryte zostały nie tak dawno. Jednak nic bardziej mylnego. Bowiem już w starożytności młody jęczmień był jednym ze składników diety stosowanej przez Rzymian. Młody jęczmień dostępny jest w bardzo różnych postaciach na przykład soku czy też rozdrobnionej jęczmiennej trawy. Młody jęczmień jest dzięki swojej barwie niezmiernie charakterystyczny, którą się zyskuje za sprawą naprawdę wysokiej zawartości chlorofilu. Posiada on przeciwutleniające właściwości, powoduje to usuwanie z organizmu nadmiaru rodników wolnych. Inne właściwości chlorofilu to:

  • wspomaganie pracy nadnerczy oraz tarczycy,
  • posiadanie właściwości leczenia anemii,
  • wzmocnienie ściany krwionośnych naczyń,
  • przyspieszenie gojenia ran,
  • stymulowanie immunologicznego układu.

Zielony młody jęczmień jest bogaty nie tylko we wspomniany chlorofil. Posiada całe mnóstwo witamin jak i także minerałów. Wyróżnić możemy: krzew, cynk, mangan, wapń, żelazo, potas, magnez, beta-karoten, kwas foliowy, witaminy B, C, E oraz także K.

Najważniejsze jest jednak to, że składniki w nim zawarte są w stu procentach naturalne. Dlatego właśnie są bardzo dobrze przyswajalne przez ludzki organizm.

Uzupełnienie odżywczych substancji

Wprowadzenie do składników diety jęczmienia młodego przyczyni się do zapewnienia równowagi pH organizmu. Dzięki temu właśnie komórki człowieka funkcjonować mogą w prawidłowy sposób. W czasach obecnych spożywamy najczęściej żywości przetworzoną uprzednio, która się charakteryzuje kwaśnym odczynem. Jeśli w jadłospisie naszym przeważa tego typu jedzenie, to istnieje ryzyko zachwiania jeśli chodzi o równowagę kwasowo-zasadową. Tenże stan prowadzi do wielu skutków negatywnych w funkcjonowaniu organizmu na przykład zaparć, zaburzeń snu czy też chronicznego zmęczenia. Spożywanie regularne jęczmienia młodego przyczynia się do wyeliminowania dolegliwości niepożądanych. Młody jęczmień ma także detoksykacyjne działanie. Spożywanie go przyczynia się na pewno do usuwania szkodliwych ciężkich metali, które się znajdują w organizmie. Występujący chlorofil oraz beta-karoten w jęczmieniu sprzyja wydalaniu z organizmu toksyn. Jęczmień także wpływa korzystnie na działanie wątroby, niwelujący skutki niewłaściwych żywieniowych nawyków oraz także wspomaga prawidłowy przebieg metabolicznych procesów. Do tego dzięki zawartości przeciwutleniaczy neutralizuje działanie właśnie wolnych rodników. Jak widać troszkę tych właściwości jest.

Green obraz autorstwa freepik - www.freepik.com